Spolek Staré Sovinecko

Napsali o nás

Přednáška v Uničově 17.4.2018

 

  Téměř šest desítek zájemců o historii našlo cestu do malého sálu Městského kulturního zařízení v Uničově. V rámci pravidelných vlastivědných přednášek a besed pořádaných Spolkem přátel uničovských muzeí proběhla dubnová přednáška o historii Sovinecka. Přednášku vedl Ing. Jaroslav Jelínek, předseda občanského sdružení Staré sovinecko 2013.

   V první části přednášky představil přednášející projekt sdružení, jeho krátkou historii, vydavatelskou činnost a předsavil i plány do budoucna. Ve druhé části se přednášející věnoval jednotlivým obcímpatřícím historicky i územně k Sovinecku v době, ve které je zachytily staré německé kroniky jednotlivých obcí.

   Neunavoval posluchače nekonečným tokem dat, ale hovořil zcela konkrétně o každé obci na základě zápisů z kronik. Fakta doplňoval drobnými historkami z vlastní práce ve sdružení.

   Přednáška byla vhodně doprovázena obrazovými materiály, dobovými i současnými pohlednicemi a fotografiemi. A jestliže přednášející při zahájení přednášky upozornil na fakt, že je to jeho první veřejná přednáška, pak lze konstatovat, že se svého úkolu zhostil na výbornou!  Potlesk všech přítomných na závěr přednášky byl toho pádným důkazem.

   Účastníci této přednášky také ocenili možnost zakoupení překladů kronik jednotlivých obcí, v lákavé knižní úpravě. Přednáška zcela určitě posluchače nezklamala a mnohým doplnila jejich poznání historie blízkého Sovinecka.

 

Vladimír Urbánek,

Sdružení přátel uničovských muzeí

 

Jsem velice rád, že práce spolku Staré sovinecko je mnoha lidmi oceňována. Ale tento dopis mě obzvlášť potěšil, nejen kvůli obsahu, ale také kvůli jeho půvabné formě…

Region 19.5.2015

Bruntálský deník

Na stránkách Bruntálského Deníku si můžete přečíst rozhovor s Františkem Rechtorikem: Historie je mi pořádným koněm


 

Rozhlasová reportáž o o.s. Staré Sovinecko

Odkaz na rozhlasovou reportáž o občanském sdružení Staré Sovinecko  - Český rozhlas Ostrava dne 18.11.2013

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3009375


 

Článek z časopisu HEIMAT  ZEINTUNG září/říjen 2013

Cesta do Lomnice od 28.4.2013 do 4.5.2013

Cestu podnikla Christer Armbruster, Franz a Mechthild Kolbovi. Dne 2. května jsme si prohlédli Lomnici. Fotografie je z místa,  kde stávala busta císaře. Dnes tu stojí zvonička se zvoncem, který oznamuje především události radosti a smutku místních občanů. Pan Jelínek na zvon zazvonil, což u nás probudilo vzpomínky na dětství.

Fotografie je pořízena při společné procházce Lomnicí. Paní Arbruster společně s manželi Kolbovými nás ochotně informovali o tom, která rodina ve kterém domě nebo na kterém místě bydlela.


 

 Rýmařovský Horizont 19/2013


 

Bruntálský Region č.38 ze dne 17.září 2013


 

 

TOPlist

aktualizováno: 26.05.2019 16:20:26